عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل به کمک افرادی آمده است که از عدم رشد ریش صورت خود رنج میبرند. در طول تاریخ، یکی از نشانه های مردانگی داشتن ریش و سبیل بوده به همین دلیل از نظر روانشناسی ریزش ریش می تواند اثر منفی بر مردان بگذارد. همچنین جدای از علم روانشناسی، از نظر بسیاری از افراد ریش صورت مردان یکی از جذابیت های چهره آقایان خواهد بود اما صورت تعدادی از مردان به دلایل مختلف ژنتیکی، زخم ها، بیماری های ایمنی و غیره و یا دلایل دیگر قادر به رشد ریش نخواهد بود.

کاشت ریش چیست و به چه شکلی انجام پذیر است ؟

عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل که نام های دیگری همانند پیوند ریش، پیوند سبیل یا پیوند سوزن سوزنی شناخته شده ، نوعی از عمل زیبایی کاشت مو خواهد بود. در عمل زیبایی کاشت ریش Beard transplant همانند عمل زیبایی کاشت مو وابرو، پزشک متخصص از روش FUE برای پیوند ریش طبیعی استفاده خواهد کرد. در این روش پزشک متخصص از نقاط اهدا کننده که پشت سر میباشد، فولیکول های مو را به صورت واحدی جدا کرده و در نقاط گیرنده با استفاده از سوزن های مخصوص خواهد کاشت.

یکی از نکات مثبت عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل عدم وجود هر گونه بخیه بر پوست خواهد بود؛ زیرا در روش FUE به دلیل اینکه فولیکول ها ی پوست پشت سر به صورت کاملا مستقیم از این ناحیه جدا می شوند و در ناحیه ریش یا سبیل کاشته می شوند، هیچ فرایند بخیه ای وجود نخواهد داشت. در نتیجه درد کمتری چه حین انجام پیوند ریش و چه پس از آن تجربه خواهید کرد.

بسیاری از افراد درباره چگونگی انجام پیوند ریش طبیعی نگران بوده و بر این گمان اند که عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل، عملی سنگین خواهد بود؛ در این باره باید گفت که این عمل زیبایی تنها ۲ الی ۳ ساعت طول خواهد کشید. نگران درد حاصل از عمل خود نباشید زیرا برای انجام عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل از بی حسی موضعی استفاده خواهد شد در نتیجه در طول کاشت ری دردی حس نخواهید کرد. اگرچه که عمل زیبایی پیوند ریش طبیعی عملی پیچیده نخواهد بود اما امکان خطا وجود خواهد داشت پس بهتر است که قبل از انتخاب صددرصدی پزشک خود، درباره کلینیک و پزشک متخصص اطلاعات لازم را کسب کرده و سپس برای انجام کاشت ریش و سبیل اقدام نمایید.

کاشت ریش

مناسب ترین کاندید برای انجام پیوند ریش و سبیل

حال که با چگونگی انجام کاشت ریش و سبیل طبیعی آشنا شدید باید بدانید که آیا کاندید مناسبی برای انجام عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل هستید و یا خیر؟ آیا شرایط لازم یک کاندید مناسب برای پیوند ریش و سبیل  را دارا می باشید؟

به دلیل استخراج واحدی فولیکول های مو، در قدم اول شما به عنوان یک کاندید مناسب باید دارای تعداد فولیکول های لازم و کافی برای انجام کاشت ریش باشید. فولیکول های ناحیه اهدا کننده از نظر رنگ و بافت باید با ریش مطابقت داشته باشند. اکثریت قریب به اتفاق فولیکول ها مطابقت داشته و مشکلی بوجود نخواهد آمد.

شما کاندید مناسبی برای انجام پیوند ریش طبیعی خواهید بود اگر دارای شرایط زیر باشید.

1. ریش های بیش از حد نازک و یا رشد ناهموار در ناحیه ریش خود داشته باشید.

2. دچار حادثه سوختگی و یا هر سانحه ی دیگری شده اید و در نقاطی از ریش شما این زخم مشخص میباشد.

3. در حال حاضر ریش دارید اما خواستار ریشی ضخیم تر و پرپشت تر میباشد.

4. سبیل پرپشت تر و ضخیم تری می خواهید.

5. خواستار خط ریش منظم تر و پرپشت تر هستید.

آمادگی و مراقبت های قبل از انجام پیوند ریش و سبیل
اگرچه دوران نقاهت پس از عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل دوران مهمی بوده و باید در مورد چگونگی گذراندن آن تحقیق و پرس و جو کرد اما دوران قبل از انجام کاشت ریش نیز مهم بوده و در نتیجه نهایی تاثیرگذار خواهد بود. در اینجا به تعدادی از بایدها و نبایدهای قبل از پیوند ریش طبیعی اشاره شده است:

• برای چگونگی بازگشت به خانه پس از کاشت ریش و سبیل طبیعی برنامه ریزی کنید. در طی انجام عمل زیبای کاشت ریش و سبیل طبیعی نوعی دارو بی حسی و آرام بخش به شما تزریق خواهد شد که بهتر است خود به تنهایی رانندگی نکرده و پیاده راه نروید.

• موهای سر خود را بلند کنید. بهتر است موهای خود را تا ۲ سانت بلند کرده تا زمانی که از موهای سر شما برای کاشتّ ریش و سبیل استفاده می شود، روی صورت شما نمایان شود.

• ویتامین C و ویتامین K مصرف نمایید. این ویتامین ها به بهبودی شما کمک خواهند کرد. توصیه می شود روزانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم از غذاها و میوه های حاوی ویتامین C استفاده نمایید. همچنین ویتامین K موجب جلوگیری از خونریزی بیش از حد پس از کاشت ریش خواهد شد. بنابراین ۵ روز قبل از کاشت ریش حدودا ۵۰ تا ۸۰ میکروگرم در روز، شروع به مصرف ویتامین K کنید.

• از مصرف برخی داروها و ویتامین های خاص پرهیز نمایید. برخی از داروها همانند آسپرین و داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن میتوانند در طی روند پیوند ریش تاثیر منفی بگذارد. همچنین از مصرف ویتامین E و مولتی ویتامین های حاوی ویتامین E اجتناب نمایید.

• از مصرف الکل یا نوشیدنی های کافئین دار خودداری نمایید. الکل موجب کاهش سیستم دفاعی بدن شده و روند بهبودی پس از کاشت ریش و سبیل را کاهش خواهد داد. همچنین نوشیدنیهای حاوی کافئین خونریزی را در طی کاشت ریش و سبیل افزایش داده و بدن شما را نسبت به داروهای تزریق شده حساس خواهند کرد. یک هفته قبل از پیوند از مصرف اینگونه نوشیدنی ها خودداری نمایید.

• سیگار نکشید. درست همانند الکل، سیگار و مصرف دخانیات نیز روند بهبودی را کاهش خواهد داد. بهتر است به مدت چند هفته از مصرف دخانیات پرهیز نمایید.

درباره سایر نکات قبل از کاشت ریش و سبیل طبیعی می توانید از پزشک خود سوال نمایید.

مراقبت های بعد از انجام کاشت ریش و سبیل

مراقبت های بعد از کاشت ریش طبیعی می تواند تاثیر بسزایی در نتیجه نهایی ایجاد نماید زیرا با عدم مراقبت از ریش های کاشته شده ممکن است فولیکول ها آسیب دیده و از بین روند در نتیجه عملا انجام کاشت ریش و سبیل بی تاثیر خواهد بود. در زیر به تعدادی از مراقبت های دوران نقاهت این عمل که از انجام آنها باید پرهیز کنید، اشاره شده است

1. لمس، خاراندن و مالش چانه و گونه ها

2. قرار گرفتن در معرض آفتاب و تابش نور خورشید

3. ورزش کردن و انجام فعالیت های شدید بدنی

4. استفاده از داروهای رقیق کننده خون و یا داروهای مشابه دیگر

5. سیگار کشیدن و استعمال دخانیات

6. نوشیدن مشروبات الکلی

7. شنا کردن

8. استحمام در وان های گرم

9. استفاده از سونا و بخار

قبل و پس از انجام این عمل زیبایی پزشک متخصص به شما دستورالعمل هایی داده و درباره انجام و یا عدم انجام برخی کارها به شما گوشزد خواهد کرد. پس بهتر است از این دستورالعمل ها سرپیچی نکرده و به گفته های وی عمل نمایید زیرا به ضرر شما نخواهد بود.

فهرست